mustafa der ki...

`yazılım´ etiketine sahip yazılar

Öğrenilmiş konfirmasyon

Bir web sitesine üye olduktan hemen sonra karşına çıkan uyarı der ki: “Yazdığın e-mail adresine konfirmasyon maili gönderdim. Git hesabını kontrol et ve adresin sana ait olduğunu ispatla. Yoksa seni içeri almam.” O kadar bilgiyi girdiğin yetmez, bir de e-mail kontrol edeceksin. Gelen kutusunda bulamadıysan spam’a bakacaksın. Orada da mı yok, dön siteye, “Gelmedi ya bir daha göndersene” linkini ara. Bu arada spam kutusunda, aslında spam olmayan ve ta bilmemnezaman görmüş olman gereken başka bir maile rastlayıp hayıflanmak da cabası. Üst üste bir sürü olumsuz deneyim. Bu şekilde küsüp üye olmaktan vazgeçen çok sayıda ziyaretçi olduğunu tahmin etmek için sanırım UX gurusu olmaya gerek yok.

Devamı... (0 yorum)

Astronota binerek yükselmek

20 Temmuz 2011 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Muzaffer amcanın Opel’inin, Faruk amcanın kaplumbağa vosvosunun, Cevat amcanın Şahin’inin ya da Şinasi amcanın Renault 11 Flash’ının arka koltuğundan dünyayı başka görmüyor olsaydım, caddelerinin rengarenk ışıklarına tutulur muydum şehrin? Dos ekran muhasebe programlarının nokta vuruşlu yazıcılardan biteviye fatura ve senet basmasından büyülenmeseydim, yazılım geliştirmeye heveslenir miydim?

Sadece yürüyen merdivene binmek için (evet binmek) annemle Aksaray’daki Ufi mağazasına gitmiyor olsaydık ya da 89’da ilk çalışmaya başladığında hafif metroya lunaparktaki trene binmeye gider gibi yalnızca turistik amaçlarla götürmemiş olsaydı babam bizi, hareket eden her türlü mekanik cihaza böyle ilgili olur muydum?

Devamı... (0 yorum)

  • 2 adet yazı bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler