mustafa der ki...

Tümevardım tüm yoktu

31 Aralık 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

“Meselem” yazıyordu inşaatın duvarında, kimbilir nerede, hangi mahalle arasında. Kesin bir anlamı olmalıydı bu yazının. Sadece o yazının değil, herşeyin bir anlamı olmalıydı benim için. Çünkü ilk yüz bin sorusuna tereddütsüz cevaplar almış küçük bir çocuktum ve henüz sormadıklarımın da öyle açık, öyle net cevapları vardır sanıyordum.

Herşeyin bir anlamı olmalıydı. Yarım kalmış bir cümle miydi bu? “Meselem şudur” yazacaktı da boyası mı bitmişti meçhul failin? Bilemiyordum.

 

Çiçekçi’den Üsküdar iskelesine inen bir takside tümevardım. Soramadığım bazı soruların cevabına böyle ulaşıyordum, parçalardan tümevararak. Herhalde yine son vapura yetişiyorduk ve dolmuş da gelmek bilmemişti. Ben dönmüş arka camdan, Yapı Kredi’nin kanat çırpan, ışıktan leyleğine bakıyordum.

O zamanlar kamuya açık hoparlörlerin çoğu, adına “vesait” denilen umumi taşıma araçlarında yer alıyordu. Özellikle lastik tekerlekli olanlarda. Bu hoparlörlerin yine çoğundan, arabesk nağmeler yükseliyordu ve şoför denilen canlı türünün şiddete meyyali “vallahi dertten” gibi görünüyordu. Gerçi ben ne arabesk kelimesini biliyordum, ne “arap işi” demek olduğunu. Tıpkı oturduğumuz sokağa “arap mahallesi” dediklerini bilmediğim gibi.

Zaten hiçbir şarkının tamamını duymuyordum, hep yarım kalıyorlardı kısa yolculuklarımızda. Dumanaltı olduğum zamanlar hariç, şehirler arası otobüslerde. Ve o kısa taksi yolculuğunda, şoförler ve inşaat işçilerinin tam kavrayamadığım bazı hazin duyguları paylaştıklarını anladım. Tümevardım yani, evet tümevardım. Her yere varıyor insan isteyince.

Yorum Yaz  • 1 adet yorum bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

salih

31 Aralık 2012 11:12:46

Sadece gülecektim: D böyle. Ama metin 5 karakterden kısa olamadığı için böyle uzun oldu: D

  • 1 adet yorum bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler