mustafa der ki...

PHP Kategorisine Ait Yazılar

PHP ile ,noktalama yanlışlarını ... düzeltmek ?

İmla hatalarının ciddi bir kısmını noktalama işaretlerinde yapılan hatalar oluşturuyor. Kullanıcının metin girişi yapabildiği bir web yayınıyla uğraşıyorsanız, bu hataların gözdeki kıl kadar rahatsız edici ve tek tek düzeltmekle uğraşılamayacak kadar çok olduğunu bilirsiniz.

Üstelik noktalama hatalarının çoğu, anlam ilişkisini kavramak gerekmeksizin, algoritması çıkartılabilecek bir takım basit kurallara göre düzeltilebilmektedir. Çok sayıda uzun metnin tashihini yapanlar bazı düzeltmelerin, kelime işlem programlarının bul-değiştir özelliği ile halledilebileceğini fark ederler.

Devamı... (2 yorum)

Leziz bir sayfalama menüsü

09 Nisan 2010 / Mustafa Dokumacı

PHP

Webde adettir, bir listenin uzunluğu tek sayfa için çok uzun kaçıyorsa, insanlar kaydırma çubuğu ile uğraşıp yorulmasın diye liste sayfalara bölünür. Mesela Google’da arama yaparsınız, bilmem kaç milyon netice bulduğunu söyler ama ilk on tanesini gösterir. Diğerlerini görmek için sonraki sayfaları açmanız gerekir. Bulunduğunuz sayfadan diğerlerine geçmek için, sayfa numaraları ile link verilir. Bu linklere topluca sayfalama menüsü diyebiliriz.

Devamı... (3 yorum)

  • 2 adet yazı bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler