mustafa der ki...

`oy´ etiketine sahip yazılar

Dört numaralı vapur

24 Ocak 2014 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Oyumu 4 numaralı vapura verdim, çünkü açık güvertesi en geniş olan ve eski şehir hatları vapurlarına en çok benzeyen model oydu. Eski şehir hatları vapurlarının bende özel bir yeri var. Küçükken, kış soğuğunda bile “deniz havası almak” için, tek sıra dizilirdik yan güverteye; babam, annem, ben. Yolculuğumuzun en keyifli, en havadar, en seyirli kısmıydı, çok severdik. Gecenin bir yarısı nereden bulduysam linkini, bu ankete denk geldim. Sekiz on tane filan değişik model vardı ve sadece “Yeni şehir hatları vapuru aşağıdakilerden hangisi olsun?” diye soruyordu. Hangisini seçersen seç; dış mihrak, iç düşman, gerici, darbeci, marjinal, çapulcu vb. sayılmıyordun. Arka planda başka hikayeler; güç kavgaları, rant paylaşımları, komplo teorileri olmaksızın; varsa da bilmeksizin, yalın kişisel bir seçim yapıyordun.

Devamı... (0 yorum)

Twitter Facebook’tan Daha Rerörerö

19 Nisan 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Sanıyorum bu işi ilk IMDB başlattı. Üstüne gelince sarı yanan beş yıldızı kullanarak, üyelerinin filmlere puan vermesini sağladı ve meşhur IMDB puanını ortaya çıkarttı. Önceleri, en yüksek puan alan 250 filmi ne kadar ciddiye almak gerektiğini bilemiyorduk; sonuçta sinema bilgisi olan olmayan herkes oy verebiliyordu. Fakat zamanla, sistemin enteresan bir şekilde çalıştığını gördük.

Ardından, yıldızlar kullanarak puan vermek hızla popüler oldu. Bir ara web yazılımcıları çileden çıkartmanın en kestirme yolu her halta “rating star” istemek olmuştu. Şirket haberlerine, albüm fotoğraflarına, etkinliklere, kampanyalara, ürünlere, o ürünlere yapılan yorumlara ve akıllarına gelen her şeye bu yıldızlardan istiyorlardı. Dünyanın değişik yerlerinde bir sürü yazılım emekçisi, kimsenin asla puan vermeyeceği şeyler için kulaklarımızdan duman çıkarak puanlama kodları yazıyorduk. Web 2.0’ın çıktığına çıkacağına pişman olmuştuk.

Devamı... (5 yorum)

  • 2 adet yazı bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler