mustafa der ki...

`hayat´ etiketine sahip yazılar

Kahrolsun “bağzı” şeyler

18 Haziran 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

“Gördüğüm şey bir haysiyet savaşıydı.” dedi yaşlı kadın, telefonla bağlandığı canlı yayında. O güne kadar duyduğum en güzel tanımı yaptı böylece. İnsanlar yoksulluğa dayanabiliyor ama enayi yerine konulmaya dayanamıyorlar; zor şartlarda yaşayamaya alışabiliyor ama itibarsız yaşayamıyorlar. Sanırım insanların çoğu için onur, fiziksel konfordan önemli. En konformist insanı bile sadece gururunu kırarak kavgaya sokabiliyorsun. Gerekli olan cesaret, uygun şartlar altında kendiliğinden gelip ekleniyor. Kaybedecek pek çok şeyi olan bir insanı, göz gözü görmeyecek kimyasal dumanın içinde, “Biber gazı oley!” diye bağırtıp zıplatabiliyorsun.

Devamı... (2 yorum)

Ayna kağıt insan

25 Nisan 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

“Güzel kağıtlara güzel yazılar yazmak mümkün değil bence, bütün güzel yazılar, saman kağıtlara yazılır. Güzel kağıtların, üzerine yazacaklarının güzelliğinden bir şeyler çalması kaçınılmaz. Kağıt güzel olduğu için, yazdıkların o kadar başarılı olmasa da sonuç gözüne güzel gözükür ve daha iyisini yazmak için çabalamazsın.”

Lisede elime geçen görece fiyakalı bir deftere, kendimi eleştirmek için yazmışım bunu. Görece fiyakalı diyorum çünkü moleskine filan değil, sıradan bir promosyon defter, o gün için güzel gözükmüş. Bu tür genellemelerin her zaman çok sayıda istisnaları var, biliyorum. Yine de hiç yokmuş gibi genelleyebilmek, hayatın tatlarından birisi diye düşünüyorum.

Devamı... (0 yorum)

Önce bulutlar

17 Eylül 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Okul servisinin camından bulutlara bakardım liseye giderken, boş gökyüzüne mavili beyazlı dağılmış yüksüz, hafif bulutlara. Önünde koskoca bir üniversite sınavı belirsizliği duran ergen stresiyle, onlar gibi hafif, endişesiz olmak isterdim.

Geceleri yatmadan önce Mektubat okurdum o zamanlar. Mektubat, mektuplar demek. 1600’lerin başında Babür İmparatorluğu hakimiyetindeki Hindistan’da yaşamış Ahmet Serhendi adında bir Nakşibendi büyüğünün öğrencilerine, şaha (imparatora) ve diğer insanlara yazdığı mektupların derlenmesinden oluşan bir kitap. Türkiye’de varlığını halen sürdürmekte olan tasavvufa meraklı, özellikle Nakşi cemaatlerin favori kitaplarından olduğu için her yerde bir çevirisine rastlamak mümkün.

Devamı... (0 yorum)

Sabun tozlu T cetveli

18 Temmuz 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Ortalıkta kalabalık etmesin diye perdenin arkasına saklanmış, ütü masası gibi dikey eşyalardan birisiydi evimizde T cetveli. Kimileri için başka bir dünyaya ait ve ne işe yaradığı belirsiz bir cisimken, bizde bir değil iki tane birden vardı. Birisi az yıpranmış, diğeri daha iyice ve ikisi de ahşap.

O yıllarda babam, mekanik tesisat projeleri çizen bir makine mühendisi. Mesai dışı evde çizmek için fazladan proje işleri alıyor. Salondaki masaya yapıştırıp aydıngerleri, akşamdan akşama çizerek bitirmeye çalışıyor. Erken yatıp erken kalkmayı sevdiği için de uzayıp gidiyor projeler. Yemek masasında sürekli yapışık duran aydıngerler, kalabalığı ve düzensizliği sevmeyen annemi o kadar rahatsız ediyor ki, çabuk bitsin diye oturup o da öğreniyor teknik resmi ve T cetveli kullanmayı.

Devamı... (2 yorum)

Maymunları Islatmasınlar

06 Haziran 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

James Randi vaktiyle; el çabukluğu, göz aldanması ve hileli araçların yardımıyla illüzyon gösterileri yapan bir sihirbazmış. Doğaüstü gibi görünen ama herkesin hileli olduğunu bildiği oyunlar sergiliyor, hayatını bu yolla kazanıyormuş. Bir gün gösteriler yapmayı bırakmış ve kendisi gibi illüzyonist oyunlarını kullanan ama hile yaptığını kabul etmeyip, gerçekten doğaüstü güçleri olduğunu idda eden insanların hilelerini açığa çıkarmaya başlamış. Seneler geçmiş ve sahte psişik güç sahiplerinin ipliğini pazara çıkarmak, James Randi’nin hayat şekli olmuş.

Devamı... (0 yorum)

  • 24 adet yazı bulundu. Toplam 5 sayfa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler