mustafa der ki...

Mustafa Dokumacı Kimdir?

1982 yılında, üniformalılar tarafından yönetilen, insanların seçme ve seçilme hakkına sahip olmadığı bir Türkiye’de doğdum. Doğduğum gün, anayasa referandumu öncesi sayım günü olduğu için, yalnız gece değil, gündüz de sokağa çıkmak yasaktı. Sokağa çıkma yasağında doğan bir insan olarak, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına ve yasaklara karşı bir ömür alerjim var.

Nereli olduğumu soranlara hep İstanbul’luyum dedim, İstanbul’dan başka yer bilmem çünkü. Üç yaşıma kadar Üsküdar Selimiye'de bir balkonun demirleri arasından ayaklarımı sallayıp boğazı seyrettim, on yaşıma kadar Fatih'in dar sokaklarında koştum, bisiklete bindim ve yirmidokuz yaşıma kadar da Yenibosna’da sakin bir sitede, Yeşilköy’e inip kalkan uçakların seslerini dinledim. Şimdi yeniden Üsküdar’dayım.

İlkokulun çoğunda siyah önlük giydim. Dünyadaki kıdemimi anlatmak için bazen bu argümanı kullanıyorum. Sene söylemekten daha etkili oluyor. O zamanlar lise sınavlarına ilkokul bitince giriliyordu. Şimdi ilkokul ve ortaokulun birlikte olduğu gibi, ortaokul ve lise birlikteydi. Orta birden önce İngilizce hazırlık sınıfı olan bir Anadolu İmamhatip Lisesi'nde dört sene okudum. Bu yüzden düz lise okuyan yaşıtlarımdan, her şeye bir sene geç kaldım. Evden 20 km uzaktaki okuluma servisle gittiğim o dört yılın bende unutulmaz hatıraları var.

Üç senelik liseyi özel bir kolejde tamamladım ve 2000 yılında ÖSS’ye girdim. Altı yılı YTÜ Çevre Mühendisliği, dört yılı da İstanbul Üniversitesi Lisansüstü Muhasebe Bölümü’nde geçen toplam on yıllık üniversite hayatıma; freelance ve tam zamanlı yazılımcılık, evde sabun imalatı, korsan öğretmenlik ve başarısız bir kaç web projesi sığdırdım.

2010 yılında mezun olur olmaz, 333. kısa dönem er olarak Sinop yolunu tuttum. Sırtında “Her ananın oğlu asker olur ama her kızın sevdiği jandarma olamaz” yazan tişörtler giyen çocukların arasında beş ay beş gün geçirdim.

Geldiğimden beri yazılım sektöründe sıradan bir işçi olarak, açık kaynaklı çeşitli dil ve platformlarda yazılım geliştiriyor, sunucu yönetimiyle uğraşıyorum. Bir de arada, canım çekerse yazıyorum. İşte öyle.

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler