mustafa der ki...

`einstein´ etiketine sahip yazılar

Zamanı biz uydurduk

13 Ağustos 2013 / Mustafa Dokumacı

Bilim

Ahşap üzerine mineflo yer döşemeli, 86 model bir MAN’da geldi aklıma bu. Aylık akbilin halk otobüslerinde geçmediği öğrencilik yıllarımda, bir İETT otobüsündeydim. Yanımızdan geçen arabaların farklı hızlarda dönen tekerlerine bakarken, hız kavramının zaman üzerinden tanımını düşünüyordum.

Yan yana giden iki arabadan biri öbürünü geride bırakıyorsa, daha hızlı gittiğini anlıyoruz. Bu yalın gözlem. Ne kadar daha hızlı gittiğini anlamak için aynı sürede aldıkları yolu karşılaştırıyoruz. Birinci saatin sonunda 150 km yol gitmiş olan araç, 100 km yol gitmiş olandan bir buçuk kat hızlı diyoruz. Aynı hızla devam ederlerse ikinci saatin sonunda hızlı olanın toplam 300, yavaş olanın 200 km yol almış olması gerektiğini hesaplıyoruz.

Devamı... (0 yorum)

Önyargısız olma insancıl ol

24 Mayıs 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Her önerme bir paradigma, her hüküm cümlesi bir önyargı. Yanlışlanamayacak, yarın daha doğrusu bulunamayacak ne var şu dünyada? Hangi bilgi %100 doğru? Daha önce hiç provasını yapmadan, sahneye itilivermiş acemi oyuncularıyız hayatın. Bildiğimiz, gördüğümüz, öğrenebildiğimiz kadarıyla ve el yordamıyla yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Yaşadıkça tecrübeler ediniyor ve paradigmalar geliştiriyoruz. Bu önyargılar sayesinde kolaylaşıyor hayatımız ve yine bu önyargılar yüzünden zorlaşıyor bazen.

“Önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zordur.” demiş Einstein, atomu başarıyla parçaladığı halde, önyargıyı yıkmayı beceremediği için sanırım. Yapması da öyle kolay değil be babacım. Hep kötülediniz bu önyargıları, açık görüşlü olmak, alışkanlıklarına zıt fikirlere şans vermek filan adına. Fakat yeni nesiller bunu biraz yanlış anladı. Yıkılmaz önyargılara sahip olmak ne kadar zarar veriyorsa insana, kimsenin hiçbir önyargıya sahip olmamasını beklemek de o kadar saçma.

Devamı... (1 yorum)

  • 2 adet yazı bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler