mustafa der ki...

Bu daha başlangıç, keep swimming

21 Temmuz 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Finding Nemo’da sonlara doğru unutulmaz bir sahne vardı. Orfoz balıkları sürü halinde ağa yakalanıyor ve kaçınılmaz ölüme doğru yüzeye çekiliyor. Nemo, babası ve Dory de sürüyü hep birlikte dibe doğru yüzmek için örgütlüyor. “Keep swimming, keep swimming” diye bağırarak aynı yöne yüzen orfoz balıkları, balıkçı teknesinin ağı tutan zımbırtısını kırıyor ve kurtuluyorlar.

 

Özgür Orfozlar Cephesi

Finding Nemo’daki tarihe geçen o devrimci sahneyi hatırlayın. Okyanusların ezilen balıklarından Orfozlar, kalleş balıkçıların işbirlikçi ağına yakalanıyor. Diğer orfozlar, yakalanan yoldaşlarını orada bırakarak dört bir yana kaçışıp gidiyorlar. Başka türden olmasına rağmen boyun eğmemenin gücünü bilen Nemo, babası ve Dory ise yakalanan orfoz komününe dibe doğru yüzme çağrısı yapıyor. Önce “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atılıyor, ardından “Bu daha başlangıç, keep swimming, keep swimming” sloganıyla yüzüşe geçiliyor. Yüzücülerin sarsılmaz gücü, balıkçıların şaşkın bakışları altında önce tekneyi yan yatırıyor, sonra ağı tutan kalası ortasından çatırdatıyor. Kırılan aslında sadece bir kalas değil, kırılan okyanuslarda asırlarca süregelmiş balıkçı hegemonyası. Artık hiçbir balıkçı bu korkuyu yüreğinde duymadan ağ atamayacak. Yaşasın balıkların kardeşliği.

Müslüman Balıkçılar İmparatorluğu

Finding Nemo’nun sonlarındaki ihanet sahnesini hatırlıyor musunuz? Evine ekmek götürmek isteyen zavallı balıkçılar, besmeleyle ağlarını denize bırakmışlar, rızıklarını Allah’tan bekliyorlar. Hasbelkader bir avuç balık ağlarına girmiş, kaderine rıza göstererek ve halisane teslimiyet içinde balıkçıların şefkatli ellerine doğru gidiyor. Tam o esnada sanayi tipi balıkçılık yapan büyük firmaların uzantısı olduğunu tespit ettiğimiz (belgeleri elimizde, hepsini açıklayacağız) oradaki balıkların hiçbirisine benzemeyen, ne idüğü belirsiz tuhaf renkli üç beş balık gelip sürüyü provoke ediyor. Orfozların arasına sızmış güya müslüman bir kaç gümüş balığı da onlara destek veriyor. Sonuçta olan balıkçılara oluyor. Ağdan kurtulan soysuz balıklar (aralarındaki bir kaç iyi niyetliyi tenzih ederiz) normal hayatına dönerken, balıkçılar hem ağlarını kaybetmiş, hem tekneleri ağır hasar görmüş olarak zor durumda kalıyorlar. Bu balıklar hep böyleydi, biz bu filmi daha önce izledik. Biz bunların ağ içine paletle girdiklerini ve içeride kanalizasyon suyu içtiklerini de biliyoruz, görüntüleri elimizde var. Hatta hiç şüphemiz yok, telekinezi kullanarak balıkçıları ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Tüm balık kardeşlerimize sesleniyoruz, bu oyuna gelmeyin.

Ortasını Bulalım Derneği

Biz de Finding Nemo’yu seyrettik ama açıkçası bugüne kadar yorum yapmamayı tercih ettik çünkü böyle siyasi konulara pek girmiyoruz. Evet balıklar başta haklıydı. Yani orada canları söz konusu, gayet masum bir şekilde yasal haklarını savunuyorlardı. Fakat sonra işin şekli değişti. Özellikle o tekneyi yan yatırdıktan, hele hele o şeyi kırdıktan sonra haklılıklarını tamamen yitirdiler. Haklıyken haksız duruma düştüler yani. Oradakilerin hepsi palyaço balığı olsa biz de desteklerdik ama ağın içinde bir sürü orfoz balığı varmış diye duyduk. O yüzden maalesef desteklemiyoruz. Oraya baştan haklı gerekçelerle katılan balıklar da bu saatten sonra destek vermemeli diye düşünüyoruz.

Nemo

Babam önceleri bana destek vermemişti. Ne işin var girme o ağın içine demişti. Sonra bir baktım benimle birlikte diğer orfozları örgütlüyor.

Yorum Yaz



Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler