mustafa der ki...

`askerlik´ etiketine sahip yazılar

Önce bulutlar

17 Eylül 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Okul servisinin camından bulutlara bakardım liseye giderken, boş gökyüzüne mavili beyazlı dağılmış yüksüz, hafif bulutlara. Önünde koskoca bir üniversite sınavı belirsizliği duran ergen stresiyle, onlar gibi hafif, endişesiz olmak isterdim.

Geceleri yatmadan önce Mektubat okurdum o zamanlar. Mektubat, mektuplar demek. 1600’lerin başında Babür İmparatorluğu hakimiyetindeki Hindistan’da yaşamış Ahmet Serhendi adında bir Nakşibendi büyüğünün öğrencilerine, şaha (imparatora) ve diğer insanlara yazdığı mektupların derlenmesinden oluşan bir kitap. Türkiye’de varlığını halen sürdürmekte olan tasavvufa meraklı, özellikle Nakşi cemaatlerin favori kitaplarından olduğu için her yerde bir çevirisine rastlamak mümkün.

Devamı... (0 yorum)

Uslandırılamayan çocuklar

16 Mayıs 2011 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Üzerinde isimler, rütbeler yazan bir sürü kapı vardı. En gösterişlisindeyse, kırmızı levha üzerine tamamı büyük sarı metal harflerle, yalnızca KOMUTAN yazıyordu. Biz er ve ercikler için orada komutmayan yoktu aslında, ama konuşurken bile yalnızca “komutan” diye bahsedilen bu orta yaşlı adam, sanırım en komutanlarıydı, “the komutan” yani.

İçinden gelmeyerek söylediğin marşları, içinden gelmeyerek söylediğin için suçlanabileceğin bir yerde, kimliğim ve kişiliğim hiçe sayılırken ve buna rağmen çakmak çakmak gözlerle ufka bakmam (ne demekse) beklenirken benden, buydu için için düşündüğüm. Burada ismi konulan ve somutlaştırılan, ama ismi konulmadığı yerlerde de en az bu kadar etkili olan “the komutan” lar dünyasında yaşıyordum aslında. Sönmüş gibi görünen ama için için yanan, hep de yanmış olan bir közdüm buzdolabında.

Devamı... (0 yorum)

Jandarma Çavuş’tu, İstanbul’a kavuştu

21 Eylül 2010 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Beş ay ve beş gün geçti. O 158 kutuyu tek tek karaladım. 11 Nisan'da “Sinop İl Jandarma” başlığını attıktan sonra Esenler Otogarı'ndan çıkıp gittiğim İstanbul'a, 17 Eylül Cuma günü bir Airbus A319'la geri döndüm.

Sinop'ta geçen 158 gün boyunca, 111 saat silahlı nöbet tuttum, 38 tane kitap bitirdim, 53 tane G3 mermisi sıktım, 19 gün çarşıya çıktım, yaklaşık 103 gün boyunca, günün 12 saatini Rehberlik ve Danışma Merkezi denilen bir odada telefon bekleyerek geçirdim. Altı ziyaretçi, bir bayram, bir çok tören gördüm. Bir çok güzel insanla tanıştım. Daha çok insanlıktan habersiz canlıyla da bir arada yaşadım.

Devamı... (2 yorum)

Etiketler: askerlik, sinop, hayat

Sinop İl Jandarma

11 Nisan 2010 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Bugün askerlik görevimi yerine getirmek üzere Sinop'a hareket ediyorum. Bir mani çıkmazsa Eylül sonlarına doğru yazılım işlerine devam etmek üzere burada olacağım.

Giderayak bitirdiğim ve henüz bir isim uyduramadığım blog scriptini, açık kaynak kodlu olarak buradan yayına açtım. İsim teklifleri, eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Devamı... (3 yorum)

Etiketler: php, blog, script, askerlik, sinop, hayat

  • 4 adet yazı bulundu. Toplam 1 sayfa.
  • 1

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler