mustafa der ki...

Güzeller Nazda

24 Aralık 2010 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Her şeyin güzeli kıymetlidir, özellikle de insanın!

Ya kıymetsiz bir şeyi pazarlamakla geçiyorsa hayatın? Psikoloğuna danış: “Çirkinlik depresyon yapar mı?”

- Bunu kimseye söyleme evladım ama başka sebeple gelenini görmedim.

Devamı... (0 yorum)

Etiketler: hayat

Jandarma Çavuş’tu, İstanbul’a kavuştu

21 Eylül 2010 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Beş ay ve beş gün geçti. O 158 kutuyu tek tek karaladım. 11 Nisan'da “Sinop İl Jandarma” başlığını attıktan sonra Esenler Otogarı'ndan çıkıp gittiğim İstanbul'a, 17 Eylül Cuma günü bir Airbus A319'la geri döndüm.

Sinop'ta geçen 158 gün boyunca, 111 saat silahlı nöbet tuttum, 38 tane kitap bitirdim, 53 tane G3 mermisi sıktım, 19 gün çarşıya çıktım, yaklaşık 103 gün boyunca, günün 12 saatini Rehberlik ve Danışma Merkezi denilen bir odada telefon bekleyerek geçirdim. Altı ziyaretçi, bir bayram, bir çok tören gördüm. Bir çok güzel insanla tanıştım. Daha çok insanlıktan habersiz canlıyla da bir arada yaşadım.

Devamı... (2 yorum)

Etiketler: askerlik, sinop, hayat

Sinop İl Jandarma

11 Nisan 2010 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Bugün askerlik görevimi yerine getirmek üzere Sinop'a hareket ediyorum. Bir mani çıkmazsa Eylül sonlarına doğru yazılım işlerine devam etmek üzere burada olacağım.

Giderayak bitirdiğim ve henüz bir isim uyduramadığım blog scriptini, açık kaynak kodlu olarak buradan yayına açtım. İsim teklifleri, eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Devamı... (3 yorum)

Etiketler: php, blog, script, askerlik, sinop, hayat

PHP ile ,noktalama yanlışlarını ... düzeltmek ?

İmla hatalarının ciddi bir kısmını noktalama işaretlerinde yapılan hatalar oluşturuyor. Kullanıcının metin girişi yapabildiği bir web yayınıyla uğraşıyorsanız, bu hataların gözdeki kıl kadar rahatsız edici ve tek tek düzeltmekle uğraşılamayacak kadar çok olduğunu bilirsiniz.

Üstelik noktalama hatalarının çoğu, anlam ilişkisini kavramak gerekmeksizin, algoritması çıkartılabilecek bir takım basit kurallara göre düzeltilebilmektedir. Çok sayıda uzun metnin tashihini yapanlar bazı düzeltmelerin, kelime işlem programlarının bul-değiştir özelliği ile halledilebileceğini fark ederler.

Devamı... (2 yorum)

Tak ona bir tekerlek!

09 Nisan 2010 / Mustafa Dokumacı

Teknoloji

Hollywood senaristlerinin insansı robotlar hakkındaki hayalleri, saçma bir şekilde geleceği yönlendiriyor gibi geliyor bana. Evet, insansı robotlar aksiyon filmi çekmek için harika malzemeler. Esasen bu, insanüstü güçleri olan insanlar hakkında film çekmenin başka bir şekli. Sonuçta gelecekteki insansı robotları, filmde bir insana oynatıyorlar. Süper güçleri olan bir insanın, robot olarak lanse edilmesi veya mutasyon geçirmiş (ya da manevi güçlere sahip) bir insan olarak lanse edilmesi, filmin olay örgüsünü pek etkilemiyor.

Gerçek hayatta kullanılan robotları ise belgesellerde görüyoruz. Bir bomba imha robotu mesela, hiçbir açıdan insana benzemiyor. Bariz bir şekilde tekerlek üzerinde gidiyor. Bir şeyleri tutmak için kolları var evet. Ama uçlarında basit kıskaçlar yer alıyor. Hatta kabloları kesmek için yan keskisi kolun ucunda hazır. Niçin insanı taklit edip, elini uzatıp alet çantasından yan keski arasın ki?

Devamı... (1 yorum)

  • 36 adet yazı bulundu. Toplam 8 sayfa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler