mustafa der ki...

Sabun tozlu T cetveli

18 Temmuz 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Ortalıkta kalabalık etmesin diye perdenin arkasına saklanmış, ütü masası gibi dikey eşyalardan birisiydi evimizde T cetveli. Kimileri için başka bir dünyaya ait ve ne işe yaradığı belirsiz bir cisimken, bizde bir değil iki tane birden vardı. Birisi az yıpranmış, diğeri daha iyice ve ikisi de ahşap.

O yıllarda babam, mekanik tesisat projeleri çizen bir makine mühendisi. Mesai dışı evde çizmek için fazladan proje işleri alıyor. Salondaki masaya yapıştırıp aydıngerleri, akşamdan akşama çizerek bitirmeye çalışıyor. Erken yatıp erken kalkmayı sevdiği için de uzayıp gidiyor projeler. Yemek masasında sürekli yapışık duran aydıngerler, kalabalığı ve düzensizliği sevmeyen annemi o kadar rahatsız ediyor ki, çabuk bitsin diye oturup o da öğreniyor teknik resmi ve T cetveli kullanmayı.

Devamı... (2 yorum)

Maymunları Islatmasınlar

06 Haziran 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

James Randi vaktiyle; el çabukluğu, göz aldanması ve hileli araçların yardımıyla illüzyon gösterileri yapan bir sihirbazmış. Doğaüstü gibi görünen ama herkesin hileli olduğunu bildiği oyunlar sergiliyor, hayatını bu yolla kazanıyormuş. Bir gün gösteriler yapmayı bırakmış ve kendisi gibi illüzyonist oyunlarını kullanan ama hile yaptığını kabul etmeyip, gerçekten doğaüstü güçleri olduğunu idda eden insanların hilelerini açığa çıkarmaya başlamış. Seneler geçmiş ve sahte psişik güç sahiplerinin ipliğini pazara çıkarmak, James Randi’nin hayat şekli olmuş.

Devamı... (0 yorum)

İki ters bir IQ

02 Mayıs 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Bursa Ulucami PTT’de önümdeki 120 kişilik sıranın bitmesini bekliyorum. Bekliyorum ki, 2 liramı verip canına yandığımın çok elektronik devletinin, kağıda basılı şifresinden alabileyim.

Bir adam geliyor, yanında eşi. Kredi kartına başvurmuş da ne zaman mı alırmış öyle bir derdi var. PTT’nin de yapmadığı iş yok, tevekkeli değil 120 kişi sıra. Kadın kazağa sırada başlamış, önü arkası bitmiş kollarını örüyor.

Devamı... (1 yorum)

Twitter Facebook’tan Daha Rerörerö

19 Nisan 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Sanıyorum bu işi ilk IMDB başlattı. Üstüne gelince sarı yanan beş yıldızı kullanarak, üyelerinin filmlere puan vermesini sağladı ve meşhur IMDB puanını ortaya çıkarttı. Önceleri, en yüksek puan alan 250 filmi ne kadar ciddiye almak gerektiğini bilemiyorduk; sonuçta sinema bilgisi olan olmayan herkes oy verebiliyordu. Fakat zamanla, sistemin enteresan bir şekilde çalıştığını gördük.

Ardından, yıldızlar kullanarak puan vermek hızla popüler oldu. Bir ara web yazılımcıları çileden çıkartmanın en kestirme yolu her halta “rating star” istemek olmuştu. Şirket haberlerine, albüm fotoğraflarına, etkinliklere, kampanyalara, ürünlere, o ürünlere yapılan yorumlara ve akıllarına gelen her şeye bu yıldızlardan istiyorlardı. Dünyanın değişik yerlerinde bir sürü yazılım emekçisi, kimsenin asla puan vermeyeceği şeyler için kulaklarımızdan duman çıkarak puanlama kodları yazıyorduk. Web 2.0’ın çıktığına çıkacağına pişman olmuştuk.

Devamı... (5 yorum)

Tutarsız uyurum, belirsiz ölürüm

30 Mart 2012 / Mustafa Dokumacı

Hayat

O güne kadar hiç seyretmediğim ve o günden sonra da hiç seyretme fırsatı bulamayacağım üçüncü kalite bir Türk dizisinde, istemeden neden olduğum bir devamlılık hatası, doksanüçün yazında, yerden ısıtmalı yeni evimize taşınalı daha çok olmamışken bir gece ansızın aklıma gelip uykumu kaçırdı. O devamlılık hatası hiç aklıma gelmeseydi, bugün ben dahil hiç kimsenin uykusu bir kez olsun o yüzden kaçmamış olacaktı, yani tek kurbanı ben oldum.

Demek ki hayattaki devamlılık hataları, fark eden olmadıkça önemsizdi. Tutarlı olmak, sadece hafızası iyi ve dikkati keskin olanların takdir edeceği, çok da gerekli olmayan bir özellikti. O geceyse, montaj masasında birileri hatayı kesin görecek, biz bu haltı nasıl düzelteceğiz diye yakama yapışacak sanıyordum.

Devamı... (0 yorum)

  • 36 adet yazı bulundu. Toplam 8 sayfa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler