mustafa der ki...

Dört numaralı vapur

24 Ocak 2014 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Oyumu 4 numaralı vapura verdim, çünkü açık güvertesi en geniş olan ve eski şehir hatları vapurlarına en çok benzeyen model oydu. Eski şehir hatları vapurlarının bende özel bir yeri var. Küçükken, kış soğuğunda bile “deniz havası almak” için, tek sıra dizilirdik yan güverteye; babam, annem, ben. Yolculuğumuzun en keyifli, en havadar, en seyirli kısmıydı, çok severdik. Gecenin bir yarısı nereden bulduysam linkini, bu ankete denk geldim. Sekiz on tane filan değişik model vardı ve sadece “Yeni şehir hatları vapuru aşağıdakilerden hangisi olsun?” diye soruyordu. Hangisini seçersen seç; dış mihrak, iç düşman, gerici, darbeci, marjinal, çapulcu vb. sayılmıyordun. Arka planda başka hikayeler; güç kavgaları, rant paylaşımları, komplo teorileri olmaksızın; varsa da bilmeksizin, yalın kişisel bir seçim yapıyordun.

Devamı... (0 yorum)

Zamanı biz uydurduk

13 Ağustos 2013 / Mustafa Dokumacı

Bilim

Ahşap üzerine mineflo yer döşemeli, 86 model bir MAN’da geldi aklıma bu. Aylık akbilin halk otobüslerinde geçmediği öğrencilik yıllarımda, bir İETT otobüsündeydim. Yanımızdan geçen arabaların farklı hızlarda dönen tekerlerine bakarken, hız kavramının zaman üzerinden tanımını düşünüyordum.

Yan yana giden iki arabadan biri öbürünü geride bırakıyorsa, daha hızlı gittiğini anlıyoruz. Bu yalın gözlem. Ne kadar daha hızlı gittiğini anlamak için aynı sürede aldıkları yolu karşılaştırıyoruz. Birinci saatin sonunda 150 km yol gitmiş olan araç, 100 km yol gitmiş olandan bir buçuk kat hızlı diyoruz. Aynı hızla devam ederlerse ikinci saatin sonunda hızlı olanın toplam 300, yavaş olanın 200 km yol almış olması gerektiğini hesaplıyoruz.

Devamı... (0 yorum)

Bu daha başlangıç, keep swimming

21 Temmuz 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Finding Nemo’da sonlara doğru unutulmaz bir sahne vardı. Orfoz balıkları sürü halinde ağa yakalanıyor ve kaçınılmaz ölüme doğru yüzeye çekiliyor. Nemo, babası ve Dory de sürüyü hep birlikte dibe doğru yüzmek için örgütlüyor. “Keep swimming, keep swimming” diye bağırarak aynı yöne yüzen orfoz balıkları, balıkçı teknesinin ağı tutan zımbırtısını kırıyor ve kurtuluyorlar.

Devamı... (0 yorum)

Kahrolsun “bağzı” şeyler

18 Haziran 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

“Gördüğüm şey bir haysiyet savaşıydı.” dedi yaşlı kadın, telefonla bağlandığı canlı yayında. O güne kadar duyduğum en güzel tanımı yaptı böylece. İnsanlar yoksulluğa dayanabiliyor ama enayi yerine konulmaya dayanamıyorlar; zor şartlarda yaşayamaya alışabiliyor ama itibarsız yaşayamıyorlar. Sanırım insanların çoğu için onur, fiziksel konfordan önemli. En konformist insanı bile sadece gururunu kırarak kavgaya sokabiliyorsun. Gerekli olan cesaret, uygun şartlar altında kendiliğinden gelip ekleniyor. Kaybedecek pek çok şeyi olan bir insanı, göz gözü görmeyecek kimyasal dumanın içinde, “Biber gazı oley!” diye bağırtıp zıplatabiliyorsun.

Devamı... (2 yorum)

Önyargısız olma insancıl ol

24 Mayıs 2013 / Mustafa Dokumacı

Hayat

Her önerme bir paradigma, her hüküm cümlesi bir önyargı. Yanlışlanamayacak, yarın daha doğrusu bulunamayacak ne var şu dünyada? Hangi bilgi %100 doğru? Daha önce hiç provasını yapmadan, sahneye itilivermiş acemi oyuncularıyız hayatın. Bildiğimiz, gördüğümüz, öğrenebildiğimiz kadarıyla ve el yordamıyla yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Yaşadıkça tecrübeler ediniyor ve paradigmalar geliştiriyoruz. Bu önyargılar sayesinde kolaylaşıyor hayatımız ve yine bu önyargılar yüzünden zorlaşıyor bazen.

“Önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zordur.” demiş Einstein, atomu başarıyla parçaladığı halde, önyargıyı yıkmayı beceremediği için sanırım. Yapması da öyle kolay değil be babacım. Hep kötülediniz bu önyargıları, açık görüşlü olmak, alışkanlıklarına zıt fikirlere şans vermek filan adına. Fakat yeni nesiller bunu biraz yanlış anladı. Yıkılmaz önyargılara sahip olmak ne kadar zarar veriyorsa insana, kimsenin hiçbir önyargıya sahip olmamasını beklemek de o kadar saçma.

Devamı... (1 yorum)

  • 37 adet yazı bulundu. Toplam 8 sayfa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Arama

Giriş Yapın

Yeni Üye Kayıt | Şifremi Unuttum

ufukta gezinir durur gözlerim
mazide yaşarım dünü özlerim
sansüre takılmış bütün sözlerim
yarın da söylerim hiç değiştirmem

Twitter
Facebook
Linkedin

Kategoriler